Burun Ameliyatı Koku Kaybına Neden Olur Mu

Burun Estetiği Neden Önemlidir
Burun ameliyatı koku kaybına neden olur mu sorusunu bu yazımızda cevaplandıracağız. Burnun ameliyatı, koku almaya yarayan sinirlerin mevcut olduğu alandan uzak bir noktada gerçekleştirilir. Koku alma duyusuna müdahale olmadığı gibi bu alanı etkileyen herhangi bir müdahale de gerçekleşmez.

Ameliyattan kısa bir süre sonra burunda oluşabilecek ödem nedeniyle koku alınamaması gayet normal karşılanmalıdır. Ödemin koku alma sinirlerine uyguladığı basınç nedeniyle duyu kayıpları kısa süreliğine meydana gelebilir. Tamamen geçici olan bu durum olduğundan endişe edilmemelidir. Burnunuzda bulunan şişlik giderildikten sonra koku alma duyunuz eski haline döner.

Burun estetiği sonrası hastaların ne için koku ve tat alma duyularını geçici bir süreliğine kaybettiğini daha iyi anlayabilmek için her iki duyunun birlikte ne şekilde çalıştığını sizlere anlatacağız. Bir kişi burundan nefes aldığında, hava deliklerden geçer. Burundaki sinir uçları bizim koku almamızı sağlar.

Bu aynı hava molekülleri daha sonra burun boşluğundan boğazın arka tarafına doğru ilerler. Bu ilerleme ile tat bölgesindeki aromayı kokuya göre algılamamızı sağlar. Nezle ve burun tıkanık olması durumunda koku sinirleri ve solunum genellikle zor olur. Buda koku ve tat etmenlerini olumsuz etkiler. Bu etki burun ameliyatlarında da kendini gösterecektir.

Başlıklar

Burun Estetiği Sonrası Duyular Nasıl Etkilenir?

Burun estetiği, burunda ciddi değişiklikler gerektiren kapsamlı bir işlemdir. Bu sebepten dolayı vücudunuzun iyileşmesi uzun sürebilir. Burada duyularınız ve burnunuzun tam anlamıyla iyileşebilmesi için burnunuza zaman tanımalısınız.

Bu nedenle iyileşme sürecinde burun dokusunun şişmesi, sinir ve solunum yollarını etkilemesi sık görülen bir rahatsızlıktır. Ameliyatlar koku ve tat alma duyunuzu azaltabilse de, bu etkiler geçicidir. Burun pasajlarınız temizlendiğinde veya şişlik azaldığında koku alma ve tat alma yeteneğiniz geri dönecektir. Birçok hasta için duyuları üç ile altı hafta içinde tamamen geri dönebilir. Tam iyileşme altı aydan bir yıla kadar sürer.

Koku Alma Neden Önemlidir?

Koku almanın önemi oldukça fazladır. Beyin, insanın hayatta kalabilmesi için önemli bulduğu kokuları hafızaya kodlar ve unutmaz. Bu anlamda koku hafızamızın, görsel hafızamızdan daha güçlü olduğunu rahatça söyleyebiliriz. Özellikle çocukluk ve ergenlik döneminde, ilk aşk yaşandığında mevcut kokular asla unutulmaz.

Koku alamama durumunda hafıza kayıpları ve Alzheimer gibi hastalıklar meydana gelir. Burun ameliyatları koku alma duyunuzu kazandırmak için yapılan bir ameliyat türüdür. Bu açıdan herhangi bir koku alamama durumu meydana gelmez. Burun ameliyatı yaptırmak isteyen hastalarımızı mutlaka kliniğimizde ağırlamak isteriz. Google ile bizlere ulaşarak, randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Vamtam
Vamtam

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Göz Kapağı Estetiği

Güncel Göz Kapağı Estetiği

Güncel göz kapağı estetiği hakkında çeşitli bilgilendirmelere bu yazımızda ulaşabilirsiniz. Çoğu insan gözlerinin görünüşünü hafife alır. Sonuçta, çevremizdeki dünyayı görmemize yardımcı olmak için gözlerimiz görevi

Burun Estetiği Ameliyatı Tercih Edilme Sebepleri

Burun Estetiği Ameliyatı Tercih Edilme Sebepleri

Burun estetiği ameliyatı tercih edilme sebepleri oldukça fazladır. Günümüzde çoğu kişi bu ameliyatlara başvurmaktadır. Burun yüzün odak bölgesi olduğu için yüze uygun olamalıdır. Burun estetiği

Burun Eti Küçültme Ameliyatı

Burun Eti Küçültme Ameliyatı

Burun eti küçültme ameliyatı günümüzde pek çok insanın tercih ettiği bir işlemdir. Burun eti küçültme ameliyatları hakkında detaylandırmalar yazımızda mevcuttur. Yazımızın devamını okumanızı tavsiye etmekteyiz.