Başlıklar

+90 530 244 71 84

Burun Eğriliği Ameliyatı (Septoplasti)

Yüz profilinin mükemmel olmasında en büyük etkenlerden birisi olan burun, insanlığın var oluşundan itibaren estetik anlayışının en etkili göstergelerinden biri olarak kabul edilir. Yüz profili ile uyumlu olması, düzgün bir yapıda bulunması gereken burun yüzdeki uyumlu görüntünün en büyük etkenidir. Estetik görünümün önemli yapı taşlarından birisi olmasının yanında burnun yapısı ve şekli, sağlıklı solunum, horlama, orta kulak iltihabı, ağız kuruluğu gibi yaşam kalitesini doğrudan etkileyecek bir faktör olarak da değerlendirilir.

Bu yazımıza konu olan burun eğriliği ameliyatı, burun kemiğinin kaza, genetik olarak orantısız büyüme gibi durumlar sonucunda gerçekleştirdiğimiz cerrahi müdahalelerden birisidir. Burun kemiği eğriliği ameliyatı ile hastalarımız şekil bozukluklarından kurtulmuş ve sağlıklı yaşam için işlevini tam olarak yerine getiren bir burna sahip olurlar. 

Burun kemik eğriliği ameliyatı konusunda tüm detayları sizinle paylaşmaya burun kıkırdak eğriliği sebepleri ile başlayabiliriz.

Burun Kıkırdak Kemik Eğriliği Sebepleri Nelerdir?

Kemik yapısında bulunan düzensizliklerin birçoğunun sebebi doğuştan gelmektedir. Normal insanlarda burun kıkırdak kemiği gelişimi ortalama 16 yaşına kadar devam eder ve 16 yaş sonunda burnun kıkırdak yapısı tam olarak oturmaktadır. Büyüme ve olgunlaşma sürecinde görülebilecek orantısız büyüme gibi nedenler burun kıkırdak eğriliği sorunlarını beraberinde getirir. Burun kemik eğriliği sorunları, sadece estetik olarak değil, düzenli nefes alıp verme, uyku sorunları ve orta kulak iltihabına kadar sorunların da ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Burunda görülen eğrilik sorunlarının kesin tedavisi ancak burun kemiği düzeltme ameliyatı ile mümkündür.

Burun kemik eğriliği sebepleri arasında doğuştan gelen faktörlerden sonra en çok görüleni; trafik kazası, burna alınan darbe gibi nedenlerle görülen burun kıkırdak kemik eğrilikleridir. Bu tarz kemik eğrilikleri burun yapısını bozmasının yanında nefes alışverişini de doğrudan etkiler. Darbe veya kaza sonrasında burnunda kemik eğriliği görülen hastalarımızla yapılan muayene sonrasında burnun şekli ve sağlığı açısından değerlendirmeler yaparak burun kemiği eğriliği ameliyatı (septoplasti) ile tedaviyi gerçekleştiririz.

Burun kemik eğriliğinin ortaya çıkarttığı sorunları detaylı inceleyelim;

Burun Kemiği Eğriliği Hangi Sorunlara Yol Açar?

Burun kemiği eğriliği, ilk aşamada fiziksel görüntü ile fark edilir ve sonrasında görülen sorunların başında ise nefes alıp vermede düzensizlik gelir. Bu düzensizlik eğriliğin septumda meydana gelmesi ve septum yapısının bozulmasından kaynaklıdır. Burun kemik eğriliği sorunları ile ilgili daha net bilgilere erişilmesi için;

“ septum nedir, nefes almada nasıl etkilidir sorusunu yanıtlayalım.

Septum Nedir?

Burun yapısı bildiğiniz gibi iki kanallı bir yapıdır. Kıkırdak ve kemik yapısından oluşan septum, burnun ikiye ayrılmasını sağlar. Septumda meydana gelecek hasarlar, burun kanallarından birisi veya ikisinin de tıkanması ile tespit edilebilir.  “

Evet, burun kemiği eğriliği nedeniyle karşılaşabileceğimiz sorunlara devam ediyoruz. Septumda meydana gelen şekil bozuklukları, nefes alıp vermede zorlukları ortaya çıkardığından günlük yaşam kalitemizi düşürdüğü gibi uyurken rahat nefes alamama yüzünden uyku kalitesini de doğrudan etkiler. Nefes almada yaşanan zorluklardan dolayı boğazda tahriş gibi durumlar da sıklıkla görülmektedir.

Bunun yanında burun kemiği eğriliğinden kaynaklı olarak tıkalı olan burun yerine ağızdan nefes alıp verilmesinden dolayı ağız kokusu problemleri de görülmektedir. Sürekli ağızdan nefes alıp vermenin sebep olacağı başka bir rahatsızlık da ağız kuruluğu problemleridir.

Alınan nefes miktarı sağlıklı bireylerde, burun kemiği eğriliği yaşayan hastalara göre daha düzenli ve eşit miktardadır. Düzenli ve eşit miktarda nefes alıp vermenin sağlanmadığı durumlarda akciğer ve solunum problemleri ile karşılaşmamız kaçınılmaz olacaktır.

Burun kemiği eğriliğinin yol açtığı estetik sorunlar

 

Görüntü bozukluğu da yine burun eğriliği ile ortaya çıkar. Burunun yüze uyumlu olmaması ve yapısal bir bozukluğa sahip olması kişinin yüzünde hoş olmayan görüntülerin ortaya çıkmasına neden olur.

Orta Kulak İltihabı, farklı şiddetlerde gözlerde oluşan ağrılar ve sinüs yollarında yaşanan problemler yine burun kemiği eğriliği sonucunda oluşur.

Burun Kemiği Ameliyatı

Burun kemiği ameliyatları kapalı cerrahi müdahale ile gerçekleşmektedir. Ameliyat burun kemiğindeki sorunlara bağlı olmakla birlikte ortalama 1 saat kadar sürer. Ameliyat, anestezi verildikten sonra eğriliğe sebep olan kemiğin onarılması veya çıkarılıp estetik işlemlerin tamamlanmasından sonra sağlıklı ve daha estetik bir burna sahip olunması sonucuna odaklı gerçekleştirilmektedir.

Burun Kemiği Ameliyatı Sonrası

Burun kemiği ameliyatı sonrasındaki süreçte gelişen tıp teknolojileri sayesinde hastalarımızın her ne kadar minimum sorun ile atlatmalarını istesek de; sonuç olarak cerrahi bir işlem olan burun kemiği cerrahisi sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var.

Ameliyat sonrasında şişlikleri minimize etmek için buz uygulamasını tercih ediyoruz. Ameliyatı takip eden ortalama 6 saat içinde hiçbir şekilde hastalarımızın birşeyler yiyip içmesini önermemekle birlikte 6 saat sonunda su, mide bulantısı yoksa da yemek yemelerine müsaade ediyoruz. Burun bölgesinde oldukça fazla kılcal damar olmasından dolayı ameliyat sonrasında sızıntı kanamaları gerçekleşebilmektedir. Kanamanın sızıntı şeklinde değil de kuvvetli ve sürekli akıntı şeklinde olması durumunda hastalarımıza müdahale ediyoruz. Hastalar taburcu olduktan sonra evlerinde bu şekilde kanamaların olması durumunda doğrudan bizlerle irtibata geçmeleri gerekmektedir.

Ameliyatı takip eden gün uzun kalmamak şartı ile duş alınabilir. Duşta çok kalınmamalı ve sadece saçlar yıkanacaksa kuaförde yapılan yıkama mantığı ile baş tarafını arkaya yatırarak saçların yıkanmasını önermekteyiz.

Ameliyat sonrasında oluşan ödemlerin daha çabuk atılması için bazı durumlarda ilaç takviyesi yapabiliyoruz. Hastalarımız da ödemlerin daha hızlı atılması için yeşil çay ve maydonoz gibi ödem söktürücü gıdaları tüketebilirler.

Ameliyatı takip eden iki ay boyunca gözlük kullanılmaması ve ortalama bir ay kadar ağır spordan kaçınılması gerekmektedir. Dişlerinizi rutin olarak fırçalamaya devam edebilirsiniz ancak daha yumuşak fırçaları kullanmanızı önermekteyiz.

Burun kemiği eğriliği ameliyatı ile ilgili tüm detayları öğrenmek için Ankara’da bulunan ofisimizde sizleri misafir etmekten mutluluk duyarız.