Başlıklar

+90 530 244 71 84

Göz Kapağı Estetiği – Blefaroplasti

Genetiğin ve yaşlılığın etkisiyle zamanla göz kapakları sarkmaya ve kişinin görüşünü engellemeye başlayabilir. Özellikle üst göz kapaklarında görülen sarkma durumu hem görüş alanı kısıtlanmakta hem de yaşlı bir görüntü oluşmaktadır. Blefaroplasti adı verdiğimiz göz kapağı estetiği bu etkileri ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Bu ameliyat ile göz kapakları daha iyi bir görünüme kavuşmakta ve kişi çok daha genç gözükmektedir.

Göz kapağı estetiği uygulamalarımız ile daha genç bir görünüme sahip olmanızı sağlamaktayız. Blefaroplasti müdahalesini yalnızca üst göz kapağına değil alt göz kapağına da uygulamakta ve böylece buralardaki fazla deri, yağır ve kası kaldırmaktayız. Bu da kişinin eski haline nazaran daha genç gözükmesini sağlamaktadır.

Göz Kapağı Estetiği Nedir?

Tıbbi anlamda Blefaroplasti olarak andığımız ancak yaygın olarak göz kapağı estetiği olarak bilinen bu ameliyatı hem alt hem de üst göz kapağına yapmaktayız. Göz kapağı estetiği yaşın ilerlemesi nedeniyle alt ve üst göz kapağında biriken yağların oluşturduğu torbaları aldığımız cerrahi işlemdir. Bu operasyon sonrasında kişi daha iyi bir görüş açısına sahip olmakta, aynı zamanda da eski halinden daha genç bir görünüme kavuşmaktadır.

Göz kapaklarının sarkmasının nedeni yaş ilerledikçe göz kapaklarının gerilmesinden dolayı bunu destekleyen kasların zayıflamasıdır. Çünkü bu durum fazla yağın göz kapaklarına toplanmasına ve sarkık bir görüntü oluşmasına neden olmaktadır. Bu görüntü kişiyi hem yaşlı göstermekte hem de yüzüne yorgun bir ifade vermektedir. Blefaroplasti ile kişi bu görüntüden kurtularak daha iyi bir görüş açısıyla birlikte uyanık bir görünüm kazanacaktır.

Göz kapağı estetiği mutlaka tek başına yapılması gereken bir operasyon değildir. Kaş kaldırma, yüz germe gibi operasyonlarla birlikte göz kapağı estetiği de yapmaktayız. Yalnız bir kişinin genetik olarak düşük göz kapaklarının olması bu durumu fark edememesine yol açabilir. Dolayısıyla sarkık göz kapaklarına sahip olunup olunmadığını anlamak için şunlara dikkat etmesi gerekir: Ayna karşısına geçerek göz kapağının gözün dış köşesine doğru sarkık bir görüntü oluşturup oluşturmadığına bakmak gerekir. Bunun yanında göz kapağının katlanma çizgisine de bakmak gerekir. Eğer, göz kapağının katlanma çizgisi belirgin değilse bu durumda göz kapağı düşüklüğünün olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Bu görüntüden kurtulmak için ise göz kapağı estetiği yaptırılabilecektir.

Göz Kapağı Estetiğini Kimler Yaptırabilir?

Göz kapağı estetiği göz kapaklarında sarkma oluştuğu yaş aralığında tercih edilmektedir. Bunun için 35 yaş ve üstü operasyon zamanı olarak verilebilir. Dolayısıyla orta yaşlı dediğimiz kişilerin bu ameliyatı yaptırması mümkün olacaktır. Ancak genetik olarak düşük göz kapaklarına sahip olanların da böyle bir talebinin olması mümkündür. Bu durumda gerekli yaş aralığında ise bu kişilere de göz kapağı estetiği yapabileceğimizi söylememiz gerekir. Çünkü sadece yaşlandığı için ihtiyaç duyanların değil canlı bakışlara sahip olmak isteyenlerin de bu operasyonu yaptırma hakkı bulunmaktadır.

Göz kapağı ameliyatı yaptırmadan önce dikkat edilmesi gerektiğini önerdiğimiz noktalar şöyledir:

  • Göz kapağı operasyonundan 2-3 hafta kadar öncesinde antibiyotik, aspirin, multivitamin, yeşil çay ve yeşil çay katkılı bitki çayları, tütün ürünleri ve özellikle alkol kullanımı kesilmelidir. Çünkü belirttiğimiz besinlerin kan sulandırıcı etkisi bulunmakta ve bu besinler hem operasyon sırasında hem de sonrasında kanamanın artmasına neden olmaktadır. Ayrıca operasyondan sonra yaraların iyileşmesi de bu besinler nedeniyle gecikebilecektir.

Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Göz kapağı estetiğini aşağıda açıklayacağımız şekilde yapmaktayız:

  • Göz kapağı estetiğini hem üst hem de alt göz kapağına yapmaktayız. Buna göre her bir göz kapağı için operasyonun genel olarak 30 ile 50 dakika arasında sürdüğünü söyleyebiliriz.