Başlıklar

+90 530 244 71 84

Kulak Ameliyatları

Kulak Ameliyatları

Kulak organı işitme fonksiyonu ile insan yaşamında oldukça önemlidir. 3 ana bölümden oluşan kulak organı oldukça karmaşık bir yapıda olmakla birlikte çeşitli nedenler ile problemler yaşanabilmektedir. Yaşanan problemlerin başlıcaları; kulak zarı delinmesi, orta kulak iltihabı ve kepçe kulak problemleridir. Kepçe kulak problemi estetik ve psikolojik açıdan diğer kulak problemleri ise fonksiyonel açıdan mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe kulak, kulağın kepçe şeklindeki çıkıntılı bölesinde bulunan ve Y şeklini andıran kıkırdak kıvrımının yeterli seviyede gelişmemiş olmasından kaynaklanan bir sorundur. Kıkırdak doku yeteri kadar gelişemediği için kafatasıyla arasında oluşması gereken açı genişler ve kulak çıkıntısı ön tarafa doğru eğilmeye başlar. Bunun sonucunda da kulaklar daha geniş bir açı ile açık görünür. Normal şatlarda bir kulak 6,5 cm uzunluk ve 3,5 cm genişliğe sahiptir.

Kulak Zarı Tamiri Ameliyatı

Kulak zarı yaklaşık 0,9 x 0,8 cm boyutlarında ve dış kulak ile orta kulağı birbirinden ayıran, hem orta kuak boşluğunu dış ortamdan koruyan hem de işitmemize yardımcı bir yapıdır. Özellikle çocukken geçirilen kulak enfeksiyonları sonrası zarda oluşan incelme ve çökmeler, kulak zarına alınan dış darbeler ya da baro travmalar sonrası zarda yırtıklar oluşabilir. Travma sonrası oluşan yırtıklarda şiddetli ağrı, kanama, işitme de azalma görülen bulgulardır. Geçirilen enfeksiyonlara bağlı yırtıklarda ise bulgu işitme azlığı, zaman zaman akıntı ve kulak çınlamasıdır.

Kulak zarı yırtıklarında operasyon öncesi kulak zarında akıntı olmaması en önemli başarı kriteridir. Kuru, akıntısı olmayan ve işitme testleri sonucunda iletim tipi kayıp görülen vakalar kulak zarı onarımı için aday hasta grubunu oluşturur. Bazı hastalarda iletim tipi kayıp fazla ise orta kulakta kemikçik sistemde kopukluk, kireçlenme ve erime olabilir. Bunun tanısı ancak operasyon sırasında mikroskopla görülerek anlaşılabilir. Zar onarımı yapılırken aynı seansta orta kulaktaki kemikçiklere de müdahele edilebilir.

 

Tedavi Edilen Hastalıklar;
 
  • · Kulak zarı delinmesi ameliyatı (miringoplasti)
  • · Kronik otit (tekrarlayan akıntılı kulak enfeksiyonu) ameliyatı (timpanoplasti)
  • · Baş dönmesi (vertigo)
  • · Kulak çınlaması (tinnitus)
  • · Otoskleroz ameliyatı (stapedektomi)
  • · İşitme azlığı
  • · İşitme testi