KULAK ESTETİĞİ

kulak estetiği

Başlıklar

Kulak Estetiği (Kepçe Kulak Ameliyatı)

Kulakta, doğuştan ya da sonradan ortaya çıkan sebeplerden kaynaklı estetik operasyonu gerektiren şekil bozuklukları ortaya çıkabilir. Kulak gelişiminin %80-%90’nının 6 yaşında tamamlandığını söyleyebiliriz. Kulağın doğumsal olarak tam ya da kısmi yokluğu, kulak çevresi ekstra kıkırdak çıkıntıları, kulağın buruşturulmuş kağıt gibi büzüşük olması, sivri kulaklar, ve ya bir kaza sonucu kulağın kısmi ya da tümünün kaybı gibi nedenlerle kulak şekil bozuklukları ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan bu şekil bozuklukları kişileri psikolojik olarak etkilemenin yanı sıra toplumsal ilişkilerine de zarar vermektedir. Bu durum okul çağındaki çocuklarda arkadaşları tarafından kulaklarıyla dalga geçilmesine bağlı başarı eksikliği ve okuldan uzaklaşma isteği olarak kendini gösterirken aynı duruma kadınlarda ve erkeklerde ise saç kullanımının kısıtlanmasıyla kendini gösterir. Kişilerde özgüven problemi yaratan bir durumdur.

Kepçe Kulak Neden Oluşur?

Kulak özel bir kıvrıma sahip olan bir duyu organımızdır. Kulak şekli konusunda en çok şikayet edilen konulardan biri olan kepçe kulak problemi için iki ana problemden bahsedebiliriz. 
Kulak arkası kemik ile kulak kepçesi arasındaki açının çok geniş olması
Kulağın üst kısmında yer alan kıvrımların oluşmaması ve kulak kepçesinin ütülenmiş gibi dümdüz bir yapıya sahip olması
Bu durumlar kişilerde her iki kulakta da görülebilmesinin yanı sıra bazen tek kulak normalken diğer kulakta şekil bozuklukları ortaya çıkabilmektedir. Genellikle genetik faktörler neden olmaktadır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Çocuklar için kepçe kulak ameliyatının erken yaşlarda yaptırılmasını öneriyoruz. Çünkü daha önce de bahsettiğimiz gibi kepçe kulak sorunu yaşayan çocukların okul çağında çevrelerinden aldıkları olumsuz tepkilerle birlikte başarılarını ve psikolojilerini olumsuz olarak etkilemektedir. Bunun yanı sıra çocuk hastalarımızın ameliyat sonrası yeni görüntülerine adaptasyonu yetişkinlere nazaran daha kolay olabilmektedir. Çocuk hastalarımızın iyileşme süresi de yetişkinlere göre daha hızlı olmaktadır. Kepçe kulak ameliyatı için en ideal yaşın da çocuğun okula başlamadan önceki dönem olan 5-6 yaşlar diyebiliriz. Yetişkinler için herhangi bir üst sınır yoktur. Çocuklarda kulak kıkırdağı yumuşak olduğu için hem iyileşme süreci hem de ameliyat başarı daha yüksek olur. Yetişkinlerde ise ameliyat sonrası sert olan kulak kıkırdağı eski haline dönmekte bazı sıkıntılar yaşanabilir. Bu nedenle, ameliyat öncesi bu kıkırdak sertliğini göz önüne alarak bir ameliyat planlaması gerçekleştirilmesi gerekir. Kulak estetik ameliyatı, dış kulak üzerine yapılan işlemler olduğu için kulak zarına veya işitmeyi etkilemez ve kulağın iç yapısına zarar verecek hiçbir durum yoktur.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Çok basit bir estetik operasyon gibi görünse de aslında çok önemli bir ameliyattır ve mutlaka alanında uzman bir hekim tarafından yapılması önerilir. Hastanın yaşına ve durumuna göre doktorunuzun önerisiyle genel anestezi ya da lokal anestezi şeklinde yapılır. Bu ameliyatta kesiler kulak arkasından yapıldığı için herhangi bir iz kalma durumu yoktur. Kulaktaki sorunun temel nedenine yönelik bir estetik operasyon uygulanarak genellikle kulak kıkırdaklarına olması gerektiği gibi şekil verilir ve kulak geriye doğru yeniden konumlandırılır.  Kulak estetiğinde ilk olarak kulak kepçesi arkasından iğ şeklinde bir deri parçasının çıkartılması işlemi yapılır. Kıvrım oluşturmak için dikiş konulacak kısımlar işaretlendikten sonra kıkırdak törpülenerek uygun bölgelerden kıvrılacak kıvama getirilir ve kulak şekli belirginleştirilir. Daha sonra kulak tabanı ile kafa kemik zarı arası dikişler ile kulak ile kafa arasındaki açı daraltılır. Kulak sayvanına daha önceden planlanan bölgelere konulan dikişler ile şekil verilir. Kulak arkası deri estetik dikiş ile onarılarak kulak ameliyatı tamamlanır. Ameliyat sonunda kulağa 1-2 hafta süre ile özel bantlar takılır ve daha sonrasında çıkarılır. 
Kepçe kulak cerrahisinde uygulanan bir diğer yöntem ise iple kulak estetiği işlemidir. 15-20 dakika aralığında süren bu işlemde herhangi bir kesi ve kanama durumu yaşanmaz. İple kulak estetiği işleminde kulağın arkasından açılan küçük delikler vasıtasıyla şekil vermek amacıyla kulağa cerrahi ipler yerleştirilir. Bu işlem sonrasında herhangi bir şişlik ve morluk oluşma durumu da yaşanmamasının dışında iyileşme süresinin de daha hızlı olduğu söylenebilir.
Cerrahinin hangi teknikle yapılacağına kulak kıkırdaklarının muayenesi sonrası doktorunuzun karar vermesi gerekmektedir.

Ameliyat Sonrası Dönem

Ameliyat sonrasında kişilerin günlük hayatına devam etmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Hastalar aynı gün taburcu edilir. Ameliyattan sonrasında kulak pamuktan bir yatağın içinde korumaya alınır ve hastanın kulakları çepeçevre saran bir bandaj uygulaması yapılır. Bu bandaj hastanın iyileşme sürecine göre 3 ile 7 gün sonrasında alınır. İple kulak estetiği işleminde ise ilk 3 gün bu bandaj kullanılır. Hastalara bir hafta boyunca gece uyurken başına sarmaları için elastik bandaj uygulaması önerilir. Daha sonrasında hastaların 3 hafta kadar tenisçi bandı veya saç bandı kullanılması gerekebilir. Bu bandajın kullanılması kulak şeklinin daha iyi korunmasına yardımcı olur. Bu sayede eski haline dönmek isteyen kıkırdağı tutan dikişlerdeki yük azaltılmış olur ve böylece kıkırdak sertleşerek yeni pozisyonunda iyileşir. Ayrıca bu band kullanımı ödemi azaltır, şişliğin biraz daha çabuk düzelmesini sağlar ve uyurken kulağın yastığa sürtünmesini ya da zorlanmasını önler. Kulakta birkaç hafta sürecek bir hissizlik olması normaldir. Ameliyat sonrasında saç kurutma ve fön işlemlerinden uzak durulmalıdır. Ameliyat sırasında kullanılan dikişler kendiliğinden eriyen dikişler olduğu için alınmasını gerekmez ve 1 hafta sonrasında kendiliğinden erimeye başlarlar ve 3 hafta sonrasında tamamen kaybolurlar. İlk hafta kulak kıvrımlarında ödem ve şişlikler ve hafif ağrı olması normaldir. İlk haftadan sonra bu şişlikler ve ödemler azalacaktır. Ameliyattan sonraki 3. gün hastalar ılık duş alabilirler ancak süresi çok uzun olmamalıdır. 1,5 ay boyunca kulağın bükülebileceği ya da herhangi bir darbe alabileceği aktivitelerden uzak durmak gerekmektedir. Özellikle bu durum çocuklar için dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Dinlenme süresi 5 gün olarak önerilir. Google baz alarak arama yaparsanız daha fazla içeriğimize ulaşım sağlayabilirsiniz.

Vamtam
Vamtam

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor

Burun Dolgusu Süresi

Burun Dolgusu Süresi Ne Kadardır?

Burun dolgusu süresi ile ilgili en çok sorulan sorulardan birisi burun dolgusunun ne kadar dayanacağıdır ve burnun eski haline gelip gelmeyeceğidir. Burun Dolgusu Sonrası Burun

Burun Dolgusu

Burun Dolgusu İle Burun Şeklini Değiştirmek

Günümüzde burun dolgusu burun estetiği için kullanılan önemli ve bilinen bir tekniktir. Başlıklar Burun Dolgusunun Burun Ameliyatı İle Arasındaki Benzerlikler Burun Ameliyatında burnu şekillendirmek için