Rinoplasti Ameliyatı Hasta Üzerindeki Etkisi 2022

Burun Eti Küçültme Ameliyatı
Rinoplasti ameliyatı hasta üzerindeki etkisi 2022 yılı için bir bilgilendirme yapacağız. Rinoplasti, yüzün odağını hedefleyen bir operasyon olduğu için dikkat ve özen gerektiren önemli bir cerrahi operasyondur. Mutsuz olan veya çeşitli şikâyetlere neden olan burun şekilleri kişinin yüz yapısına göre yapılan değişikliklerle yeniden şekillenebilir.

Başlıklar

Burun Estetiği Öncesi

Yüzün orantılı odağını oluşturan burun da birçok fonksiyona sahip bir özelliğe sahiptir. Burun estetiği burnun estetik görünümü için önemli olduğu kadar fonksiyonel işlevlerinin iyi bir şekilde gerçekleştirebilmesi için de burnun temel anatomik yapısının korunması açısından önemli ve hassas bir noktaya sahiptir.

Burun, kılcal damarların çok yoğun olduğu bir organdır. Kılcal damarlardan ve anatomik olarak hassas kıkırdaklı dokulardan oluşan burun yapısı, burun estetiği öncesi dikkat edilmesi gereken bazı hassas noktalara sahiptir.

Rinoplastiden önce, uzman doktor tarafından yapılan uygun muayene ve ayrıntılı incelemelere göre, hasta kişiyle ameliyat hakkında konuşma yapılır. Bu konuşmada kişinin şikayet ve beklentileri doktorun uzmanlığı ve detaylı değerlendirmesi ile birleştirilir. Bu etkin ve başarılı uygulama olasılığını artıracaktır. Burun estetiği öncesi yapılan etkili ve detaylı eleştirilerin yanı sıra kişinin dikkat etmesi gereken temel unsurlar da belirlenir.

Rinoplasti Öncesi Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar

  • Kalp hastalığı, diyabet, astım, hipertansiyon, tiroid bezi gibi kronik hastalıklardan bahsediyorsak, kişinin düzenli olarak kullandığı ilaçlar vardır. Bu ilaçların kullanımının rinoplasti süreci üzerinde olumsuz bir etkisi olma ihtimalini değerlendirmek ve bu yönde hareket etmek çok önemlidir.
  • Burun estetiği işleminden önce soğuk algınlığı, grip, idrar yolu enfeksiyonları gibi hastalıkların ortaya çıkması oldukça tehlikelidir. Bu anlamda tıbbi kontrole başvurmak zorunludur. Oldukça önemli olan bu durumlarda operasyon ertelenebilir.
  • Bağışıklık sistemine baskı uygulayabilecek aşırı yorgunluk, aşırı alkol veya uyuşturucu kullanımı olmamalıdır.
  • Burun estetiği öncesi kullanılan aspirin, kan sulandıran ilaçlar, vitaminler, GNC veya Solgar ürünleri, homeopatik maddeler ve yeşil çay ve benzeri çeşitli bitkisel ürünlerin ameliyat sırası ve sonrasında kanama risklerine neden olmaktadır. Bu bakımdan bu ilaçlar veya maddeler ameliyattan 15 gün önce ve ameliyattan 15 gün sonra kullanılmamalıdır.
  • Rinoplastiden önce, düzenli olarak tüketilmesi mecburi olan şeker, kalp ve tiroid ilaçları ile ilgili hususlar hakkında uzman bir doktora bilgi vermek gerekir.
  • Doğum kontrol hapları bacaklarda pıhtı riskini artırır. Bu bağlamda rinoplastiden 4 hafta önce doğum kontrol haplarını kullanmayı bırakmak gerekir.
  • Sigara kullanımı ve fazla kilo, kan dolaşımı ve yara iyileşmesinin yanı sıra anestezi için de risk oluşturur. Bu bağlamda, rinoplastiden 15 gün önce sigarayı bırakmanız ve kilo alımından sonra bir ameliyat planlamanız önerilir.

Burun Estetiği Öncesi Açlık Dönemi

Burun estetiği sırasında ve sonrasında mide bulantısı, kusma ve bu durumlardan dolayı gelişebilecek istenmeyen durumlardan kaçınmak için katı ve su dâhil sıvı gıdaların tüketimi ameliyattan 8 saat önce durdurulmalıdır.

Rinoplastiden önce 8 saatten fazla açlık, kan şekerinin düşmesine ve vücudun susuz kalmasına neden olur. Bu gastrik sekresyon, bulantı ve kusmanın birikmesine yol açar. Bu bakımdan, operasyon öncesi açlık durumunun dengeli bir şekilde ayarlanması çok önemlidir.

Burun Ameliyatından Sonra Anestezi Ne Zaman Geçer?

Burun ameliyatından sonra anestezi ne zaman geçer? Burun ameliyatından sonra anestezi hastanın vücuduna bağlıdır. Ancak ortalama 2 ila 3 saat içinde geçer.

Ameliyattan Sonra Burun İçi Ne Zaman İyileşir?

Ameliyattan sonra burun içi ne zaman iyileşir? Hastaya kapsamlı bir burun estetiği yaptırdıysanız; burun törpüleme, burun eğriliği gibi çeşitli burun estetiği ameliyatlarınız olduysa işe dönüş için önerilen tarih 15 gündür. 7 gün sonra işe geri dönebilirsiniz. Fakat yorucu faaliyetlerden uzak durmalısınız.

Burun Ameliyatından Sonra Şişliği Gidermek İçin Ne Yapılmalı?

Burun ameliyatından sonra şişliği gidermek için ne yapılmalı? Estetik burun ameliyatlarında sonraki ilk 48 saat, alın ve yanaklar her saat 10 dakika dinlenmelidir. Buz uygulaması sizi sakinleştirecek, şişlik ve morarmayı sınırlayacaktır. Üçüncü günden itibaren (geceler dahil) şişlik ve morarma hızla kaybolmaya başlar. Burun ameliyatlarını tarafınıza sağlamak istiyorsanız, Google ile bizlere ulaşın.

Vamtam
Vamtam

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burun Dolgusu Süresi

Burun Dolgusu Süresi Ne Kadardır?

Burun dolgusu süresi ile ilgili en çok sorulan sorulardan birisi burun dolgusunun ne kadar dayanacağıdır ve burnun eski haline gelip gelmeyeceğidir. Burun Dolgusu Sonrası Burun

Burun Dolgusu

Burun Dolgusu İle Burun Şeklini Değiştirmek

Günümüzde burun dolgusu burun estetiği için kullanılan önemli ve bilinen bir tekniktir. Başlıklar Burun Dolgusunun Burun Ameliyatı İle Arasındaki Benzerlikler Burun Ameliyatında burnu şekillendirmek için