Başlıklar

+90 530 244 71 84

Burun Dolgusu Nedir?

Burun dolgusu ameliyatsız burun estetiği olarak bilinir. Burun dolgusu, cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulmadan burunda yapılan şekil değişikliğidir. Cerrahi müdahale içermeyen bu yöntemde genellikle cilt dolgu malzemelerinin enjeksiyon yöntemi ile kullanılmasını içerir. Cilt dolgu malzemelerinin amacı cilt altında bulunan ve cildin canlı görünmesini de sağlayan hyalüronik asidin yüzün farklı bölgelerine uygulanarak hacim kazanmasını sağlamaktır. Cilt dolgu malzemeleri genellikle dudaklar, dudak kenarları ve yanaklara uygulanmaktadır.

Günümüzde dış güzelliğe özellikle yüz güzelliğine verilen önemin artması ile estetik uygulamalara ilgi artmaya başladı. Teknolojinin gelişmesi tıp alanında yapılan araştırmalar burun estetiğinde yeni yöntemlerin ortaya çıkmasını sağladı. Cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulmadan burunda bulunan çukurlar, şekil bozuklukları ve asimetriler çeşitli teknik ve yöntemler ile tedavi edilmektedir. Rinoplasti tekniği bu yöntemlerden biridir. Bu teknik cerrahi müdahaleyi içermemektedir ve bu teknik ile burunda bulunan boşluklar, girintiler, kontur eksiklikleri ve asimetri oluşumları ve burundaki rahatsızlıklar dolgu enjeksiyon prosedürü kullanılarak tedavi edilir ayrıca ihtiyaç duyuluyorsa estetik kaygılar için de kullanılabilir. Burun dolgusu operasyonunda cerrahi müdahalenin olmaması ameliyatsız rinoplasti tekniğinin çok fazla tercih edilmesini sağlamaktadır.

Burun Dolgusu Nasıl Yapılır?

Burun dolgusu operasyonu burun dokusunu doldurma amaçlı yapılmaktadır. Bu operasyonda genellikle 30 dakika önce dolgunun yapılacağı bölgeye anestezik krem uygulanır. Daha sonra doktorun ve hastanın beraber kararlaştırdıkları bölgeye cilt dolgu malzemeleri enjekte edilir. Böylece talep edilen ve operasyon yapılan bölgelerde estetik açıdan düzelme sağlanır. Cilt dolgu malzemeleri enjeksiyon yöntemi ile 5 ila 10 dakikalık süre boyunca ilgili bölgeye uygulanır. Operasyonun hijyenik bir ortamda ve uzman kişiler tarafından yapılması uygulamadan fayda sağlayabilmek için son derece önemlidir.

Burun dolgusu bir estetik türü ve yöntemidir. Burun dolgusu estetiği uygulanan hastalara çeşitli avantajlar sunmaktadır. İlk olarak, birçok hasta yüz bölgesine ilişkin ameliyat konusunda tereddüt yaşamaktadır.  Ya da ameliyatı düşünen birçok hasta ameliyata tam olarak karar verememiştir. Burun dolgusu estetiği cerrahi müdahaleden çekinen tüm hastalara alternatif sunmaktadır. Bu yöntem ile acısız ve iz bırakmayan operasyon yapılır ve sonrasında kısa sürede düzelme sağlanır. İkinci olarak, operasyon yapılan bölgeye ilişkin yapılacak rötuşlar konusunda zorluk yaşanmayacaktır. Bu yöntem ile rötuş yapılması gereken bölgeye küçük bir dolgu yapılması yeterli olacaktır. Bu yöntemle tekrar rötuşlanması istenen bölgeye, dolgu istenilen seviyeye ulaşıncaya kadar işlem yapılmaya devam edilebilir. Son olarak, burun estetiği yaptırmak isteyen fakat ekonomik yönü itibari ile çekimser kalan hastalar için burun estetiği, cerrah tekniklere kıyasla çok daha uygun fiyatlıdır.

Burun dolgusu yaptırmak isteyen fakat aklında soru işareti olan birçok hasta ilk olarak burun dolgusunun etkisinin ne kadar süreceğini düşünmektedir. İlk olarak burun dolgusu yaptırmak isteyen hastanın bilmesi gereken, burun dolgusu operasyonunun kalıcı bir çözüm olmadığı ve etkisinin geçeceğidir. Burun dolgusu operasyonunda vücut içine enjekte edilen cilt dolgu malzemeleri zamanla kaybolacak ve burun önceki orijinal haline geri dönecektir. Bu dezavantaj ya da eksiklik olarak düşünülebilirse de; burun dolgusu sonucunda istenmeyen bir şekil ortaya çıkması halinde enjekte edilen cilt içi dolgu malzemeleri zamanla cilt altında eridiği için cerrahi operasyona ihtiyaç duyulmadan burun önceki haline geri dönecektir. Burna yapılan burun dolgusunda kullanılan dolgu malzemesinin çeşidi ve kalitesi önemli olduğundan kullanılan maddenin kalitesine göre daha uzun süre deri altında kalabilir. Malzemenin kalitesinden ziyade hastanın biyolojik durumuna göre de değişebilmektedir ancak kalıcılık süresi genel olarak 12 ay ila 18 ay arasında değişkenlik göstermektedir. Dolgu etkisini kaybettikten sonra istenirse tekrar aynı şekilde müdahale edilebilir.

Burun Dolgusunun Dezavantajı Var Mı?

Burun dolgusu yapılmasında iki dezavantaj söz konusudur.

– Burun dolguları kalıcı dolgular değildir ve dolayısıyla tekrarlanması gereken bir estetik uygulamasıdır. Kullanılan dolgu malzemelerinin türü ve kalitesine göre etki süresi değişkenlik göstermektedir. Kullanılan teknik ve enjeksiyon malzemesi burun dolgusu sonucu oluşan estetik görünüm 12 ay ila 18 ay arası bir süre kalıcı olabilir.

– Operasyonun etkisinin ve operasyon alanının sadece hacim genişletme ile sınırlı olmasıdır. Burun küçültme ya da varsa tümsek ve eğikliklerin düzeltilmesinde uygulan bir yöntem değildir. Eğer hasta burnundaki eğriliği ya da tümsekliği düzeltme veya burnunu küçültmek istiyor ise tercih edilecek yöntem burun dolgusu yöntemi değildir. Tüm bu dezavantajlara rağmen burun dolgusu ile cerrahi müdahale geçirmeden burun kısmı ile ilgili birçok sorun düzeltilebilir. Cerrahi müdahalenin riskli bulunduğu hastalar ile cerrahi müdahale için zaman bulamayan hastalar için son derece önemli bir alternatiftir.

Burun Dolgusu Hakkında Genel Bilgiler

Burun gelişimini tamamlamayan kişilerde yani 18 yaşını doldurmamış kimselerde önerilen bir estetik müdahale değildir. 18 yaşından sonra yaptırılabilir. Üst yaş sınırı yoktur. Burun dolgusu genel olarak sağlıklı olan ve burunlarında aşırı derecede şekil bozukluğu olmayan herkes için uygulanabilir bir yöntemdir.

Burun dolgusu işlemleri sonrası tütün ve tütün mamullerinden, alkol ya da uyarıcı maddelerden bir süre uzak durulması gerekir.

 Burun dolgusu enjeksiyonu sonrasında iyileşme süresi ağrılı ve uzun olmayacağı için günlük yaşam aktivitelerinde herhangi bir aksama olmaz.

Burun bölgesinde şişlik, morluk vb gibi durumlar görülmez. Bu sebepten dolayı da cerrahi müdahalede olduğu gibi iyileşme sürecini evde geçirmek zorunda kalmazsınız. Estetik operasyonlar arasında burun dolgusu uygulamaları kişilerin en fazla memnun kaldığı ve sıkça tercih ettiği estetik müdahale türüdür.

Burun dolgusu ve diğer estetik uygulamalarımız ile ilgili detaylı bilgi almak için Çankaya – Ankara’da bulunan merkezimizde sizleri misafir etmek isteriz. Sizler, kahvenizi yudumlarken biz de estetik uygulamalarımız ile ilgili kısa bilgileri size aktarmaktan mutluluk duyacağız.