Güncel İşitme Testleri

Güncel işitme testleri söz konusu olduğunda işitme uzmanlarının yaptığı çeşitli yöntemler akla gelmektedir. Kulak işitme uzmanlar kulağa bir kulaklık takar. Burada kulaklıkta herhangi bir ses çalınır. Herhangi bir ses duyduğunuzda elinizi kaldırmanız istenecektir. Test, farklı perdeleri ve ses seviyelerini ne kadar iyi duyduğunuzu ölçecektir.

Güncel İşitme Testleri

İşitme testinin sonuçları, işitme kaybınız olup olmadığını ve ne tür bir işitme kaybınız olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir. İşitme kaybınız varsa, test işitme uzmanının sizin için en iyi tedaviyi belirlemesine yardımcı olacaktır.

Başlıklar

Güncel İşitme Testleri Nasıl Yapılır?

İşitme testi, sadece birkaç dakika süren basit, ağrısız bir işlemdir. İlk olarak işitme uzmanı size tıbbi geçmişiniz ve mevcut sağlığınız hakkında bazı sorular soracaktır. Ayrıca ailenizin işitme sağlığı geçmişi hakkında sorular soracaktır. Bu bilgi, işitme uzmanının işitme kaybı riskinizi ve olası nedenleri anlamasına yardımcı olur.

Ardından, odyolog kulaklıkları kulaklarınıza yerleştirecek ve her seferinde bir kulağa bir dizi ton çalacaktır. Bir düğmeye basarak tonu duyduğunuzda belirtmeniz istenecektir. Odyolog daha sonra duyduğunuz tonların yüksekliğini ölçecektir. Testin bu kısmına saf ses odyometrisi denir. Son olarak, gerekirse kelime tanıma testleri veya kemik iletim testleri gibi ek testler yapılabilir.

Bebeklerde İşitme Testi

Bebeğinizin işitme sorunu olabileceğinden endişe ediyorsanız, işitmesini test etmek için atabileceğiniz birkaç basit adım vardır. Evde Bebeklerde işitme testi yapmak için şu kolay adımları izleyin:

  • Bebeğinizi rahat ve sessiz hale getirin.
  • Bebeğinizin kafasını avuç içlerinden birine koyun.
  • Daha sonra bebeğiniz ile konuşun. Kulağına yakın durduğunuzdan emin olun.

Herhangi bir anlama belirtisi olup olmadığını dinleyin bebeğiniz seslere tepki veriyorsa, muhtemelen normal işitir. Fakat evde yapılan bu test yetersiz kalarak, net sonuçları sizlere vermeyecektir. Herhangi bir şüpheniz var ise mutlaka bu alanda uzman olan kişilere danışın.

Güncel İşitme Testleri

Çocuklarda İşitme Testi

Çocuklara ne zaman işitme testi yapılmalı? Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), tüm çocukların 4 yaşına gelene kadar işitme testi yaptırmalarını önerir. Ancak işitme sorunu olduğundan şüphelenilen her çocuğa ayriyeten test yapılmalıdır.

Çocuklar için işitme testi sırasında ne olur? Pediatrik bir odyolog, testi sesle tedavi edilen bir odada gerçekleştirecektir. Çocuktan bir dizi tonu dinlemesini isteyecek ve çocuğun her tonu ne kadar iyi duyduğunu ölçecektir. Odyolog, çocuğun konuşulan kelimeleri ne kadar iyi anladığını da test edebilir. Testlerin sonucunda çocuğa uygun tedavi önerilir.

Herhangi bir işitme kaybından şüpheleniyorsanız, Google ile bizlerden randevu oluşturabilirsiniz.

Vamtam
Vamtam

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşitme Kaybı Nedir Ve İşitme Kaybı Güncel Tedavileri

Çocuklarda İşitme Kaybının Belirtileri Ve Tedavisi

Çocuklarda işitme kaybının belirtileri ve tedavisi hakkında bilgilendirmelere bu yazımızda ulaşabilirsiniz. Seslerin kısmen veya tamamen duyulmaması durumuna işitme kaybı denir. İşitme kaybı geçici veya kalıcı

Bebeklerde İşitme Kaybı Belirtileri Ve Tedavileri

Bebeklerde işitme kaybı belirtileri ve tedavileri hakkında detaylı bilgilere bu yazımız ile ulaşabilirsiniz. Yeni doğanlar belirli bir süre sonrasında dışarıdan gelen seslere ve müziğe tepki