Burun Ameliyatı Öncesi Gerekenler Hakkında 6 Madde

Burun Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler
Bu yazımda burun estetiği ameliyatı öncesi hastalarımız tarafından yapılması ve dikkat edilmesi gerekenler konumuz olacak.

Burun Ameliyatı Öncesi Açlık ve Tetkik

Öncelikle anlatmak istediğim şey, ameliyatınızdan ne kadar zaman önce aç kalmanız gerektiğidir. Bu açlık süresi yaklaşık 6 saat olmalıdır. Ağızdan katı ya da sıvı gıda alınmamalıdır. Yani oruç gibi olmalıdır.

Eğer ameliyatınız öğleden sonraysa sabah ameliyattan 6 saat öncesine denk gelecek saatte küçük bir çay, hafif bir kahvaltı yapabilirsiniz. Ama ondan sonraki 6 saat boyunca ağızdan katı ya da sıvı gıda almamanız gerekmektedir.

Ayrıca;

  • Ameliyat tetkiklerini ne zaman yaptırmalıyım?
  • Ne zaman hastanede olmalıyım?

soruları oldukça önemlidir. Ameliyattan 1-2 gün önce ameliyat tetkikleriniz için hastaneye uğramanız, ameliyatınızı yapacağımızı belirttiğimiz hastaneye uğramanız uygun olacaktır.

Yine ameliyat günü ameliyatınızdan 2 saat önce hastanede olmanız yine uygun olacaktır.

Başlıklar

Burun Ameliyatı Öncesi İlaç Kullanımı

Devamlı kullandığınız ilaçlar varsa “Bunları ne zaman kesmeliyim?”, “Ameliyat öncesi almalı mıyım?” gibi sorular aklımıza gelecektir. Düzenli kullandığınız ilaç eğer aspirin ise bunu başlayan doktorunuzun bilgisi dahilinde en az 1 hafta kesmenizi bekliyoruz. Çünkü aspirin, kanı sulandırıp kanama ihtimalini arttıracaktır. Aspirin ve türevleri diye bunları kan sulandırıcı ilaçlar olarak özetleyebiliriz.

Ayrıca soğuk algınlığı ilaçları kullanıyorsanız bunlar da kanamayı arttırabilir. Yine, E vitamini içeren vitamin takviyeleri kullanıyorsanız bunları da ameliyattan birkaç gün önce kesmeniz gerekecektir.

Onun dışında düzenli kullandığınız ilaçların hepsini doktorunuza bildirin. Bu ilaçların önemli olanlarını ameliyat sabahı az suyla almanıza izin verecektir. Ama yine de doktorunuzun bilgisi dahilinde olması gerekmektedir. Çok önemli bir başka konu ise ilaç alerjinizin olmamasıdır. Eğer daha önce bir ilaca karşı alerjiniz olduysa bunu mutlaka sizi ameliyat eden doktorunuz ile paylaşmanız gerekir. Ayrıca sizi ameliyat eden doktorunuz dışında tetkikleriniz sonuçlandıktan sonra sizi anestezi doktoru, yani sizi uyutacak doktor da görecektir. Bu ilaç alerjilerinizi anestezi doktoru ve sizinle ilgilenecek olan hemşire ile de paylaşmanız gerekmektedir.

Yiyecek – İçecek – Sigara – Alkol Kullanımı

Ameliyat öncesi normalde yediğiniz yiyecekleri kesip kesmemeniz ile ilgili aklınızda sorular var ise genel olarak böyle bir şey istemiyoruz, 6 saat açlık istiyoruz. Ancak kırmızı renkli meyvelerin içinde kanamayı arttırıcı etken madde olabilir. Ameliyattan iki gün önce kiraz gibi kırmızı renkli meyveleri tüketmemekte fayda var.

Sigara, alkol kullanıyorsak ameliyattan iki gün önce bunları kesmeniz gerekmektedir. Onun dışında istediğiniz gibi beslenebilirsiniz.

Burun Ameliyatı Öncesi Adet, Sakal – Bıyık

Ameliyat olacak kadınlar, eğer ameliyat tarihleri adet günlerine denk geliyorsa mutlaka bunu doktorlarıyla paylaşmalarında fayda olacaktır. Bu ameliyata engel değildir ama belli önlemleri almak açısından önemli olacaktır.

Erkek hastalarımız ise ameliyata gelecekleri gün sakal ve bıyıklarını almaları, hijyen açısından, ameliyat sonrası enfeksiyon riski açısından çok daha uygun olacaktır.

Bir de kadın ve erkeklerde burun kıllarını ameliyat öncesinde aldırılmasının da faydalı olacağını söyleyebiliriz.

Refakatçi Şart mı?

Ameliyata refakatçinizle gelmeniz şart değil. İl ve yurtdışından gelen hastalarımızın bir kısmı bu şekilde refakatçi olmadan ameliyat olup dönebiliyorlar. Ama bizim için ilk tercih, Refakatçinizin olmasıdır. Onların size olan desteği ve sizi moral olarak yükseltmesi size yardımcı olacaktır ama ilk şart olduğu söylenemez. Zaten ameliyat ile aynı gün taburculuk planlıyoruz. Bu refakatçiyi de rahatlatacak bir durum olacaktır.

Kıyafet Tercihi

Ayrıca çok önemli bir durum da giyeceğiniz şeyin baştan geçerken buruna darbe yapmaması açısından ilikli bir kıyafet olmasını ya da baştan kolay geçen, boğazı sıkı olmayan bir kıyafet olmasını istiyoruz.

Genel olarak burun ameliyatı öncesi yapılması gerekenler bu şekildedir. Bütün bu önerilerimizi dinlediyseniz ve yüzünüzdeki bu değişime gerçekten kendinizi psikolojik olarak hazırladıysanız artık ameliyata hazırsınız demektir. Şimdiden geçmiş olsun.

 

 

Vamtam
Vamtam

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burun Dolgusu Süresi

Burun Dolgusu Süresi Ne Kadardır?

Burun dolgusu süresi ile ilgili en çok sorulan sorulardan birisi burun dolgusunun ne kadar dayanacağıdır ve burnun eski haline gelip gelmeyeceğidir. Burun Dolgusu Sonrası Burun

Burun Dolgusu

Burun Dolgusu İle Burun Şeklini Değiştirmek

Günümüzde burun dolgusu burun estetiği için kullanılan önemli ve bilinen bir tekniktir. Başlıklar Burun Dolgusunun Burun Ameliyatı İle Arasındaki Benzerlikler Burun Ameliyatında burnu şekillendirmek için